جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

دستورالعمل آتش نشانی پارکینگ های مکانیزه برجی و مستقل

ضوابط و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برای پارکینگ های مکانیزه برجی و مستقل به شرح ذیل است:

 

1- این دستورالعمل صرفاً برای ساختمان های با کاربری پارکینگ مکانیزه کاربرد داشته و برای آن دسته از پارکینگ های مکانیزه که بصورت ترکیبی با تصرفات دیگر استفاده می شوند کاربرد ندارد.

2- ورود راننده و سرنشین به داخل فضای پارکینگ مکانیزه مطلقاً ممنوع و تجهیزات و سیستم های مکانیزه و مدیریتی برای رعایت این موضوع باید در نظر گرفته شود.

3- در طراحی و ساخت پارکینگ های مکانیزه باید مسیر دسترسی خودروهای آتش نشانی در محل ورود خودروها ایجاد گردد.

 

4- مسیر دسترسی خودروهای سنگین آتش نشانی و محوطه سازی به گونه ای انجام شود که زمین آن مقاومت و تحمل حداقل 30 تن وزن را در مواقع عملیات (استقرار بالابر بر روی چهار جک) داشته و استحکام آن توسط مهندس ناظر تایید شده باشد.

5- جهت سهولت دسترسی نیروهای آتش نشانی به ساختمان پارکینگ، اجرای سردرب در ورودی مجموعه با ارتفاع کمتر از 4/5 متر مجاز نمی باشد.

6- ساختمان پارکینگ مکانیزه نباید قابل دسترسی برای عموم یاشد و تنها راه های ورود اضطراری برای دسترسی آتش نشانان و یا پرسنل پارکینگ به منظور تعمیر و نگهداری باید احداث گردد.

7- هنگام انجام عملیات نگهداری، تعمیرات، اطفاء حریق و یا نجات ضروریست عملکرد پارکینگ کاملا غیرفعال گردد.

8- حداقل مقاومت دیوارهای جانبی پارکینگ یک ساعت اعمال گردد.

9- پارکینگ های مکانیزه باید خاموش کننده های دستی از نوع پودری با قدرت خاموش کنندگی B70 و یا خاموش کننده های با شرایط بهتر مجهز گردند و این خاموش کننده ها لازم است در محل تحویل خودرو و یا قسمت ورود و خروج در دسترس باشند.

10- هیچ گونه کالا یا تجهیزاتی نباید مانع رویت خاموش کننده های دستی شود.

11- مجموعه پارکینگ باید به سیستم اطفاء دستی با منبع ذخیره آب، فشار و دبی مناسب مجهز گردد و تمام ورودی ها و خروجی ها تحت پوشش جعبه آتش نشانی قرار داشته باشند . (سیستم ترکیبی)

12- در طبقات مختلف پارکینگ و در نزدیک ترین محل به ورودی هر طبقه انشعاب کوپلینگی 1/5 اینچ ایجاد گردد به نحویکه بتوان تمام سطح آن طبقه را به طور کامل و %100 پوشش داد.(سیستم ترکیبی)

13- در پارکینگ های مکانیزه که کف طبقات از مصالح ساختمانی ساخته شده است، ضروری است که کف طبقات بصورت یکپارچه اجرا و فاقد هر گونه ارتباط با طبقات دیگر باشد به نحویکه از سرایت آتش به طبقات بالاتر و نشت بنزین به طبقات پایین تر جلوگیری گردد.

14- در محل توقف هر خودرو می بایست سیستم زه کشی (Drainage) تعبیه تا در صورت نشست بنزین ، بصورت ایمن به منبع جمع آوری هدایت شود.

15- تجمع مایعات قابل اشتعال در منبع جمع آوری باید توسط تجهیزات کشف و اعلام به نگهبان یا اپراتور اطلاع داده شده تا اقدامات ایمن سازی برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی صورت پذیرد.

16- در محل وروردی پارکینگ و در مکان قابل رویت یک عدد شیر هیدراتت زمینی جهت استفاده اختصاصی مجموعه پارکینگ مکانیزه در نظر گرفته شود.

17- تهویه مکانیکی در پارکینگ های مکانیزه به نحوی ایجاد گردد که هوای محوطه پارکینگ بطور مداوم، هر یک ساعت دو مرتبه تهویه گردد و فراهم ساختن قابلیت کنترل دستی سیستم تهویه محصولات حریق که به میزان 6 بار در ساعت در نظر گرفته میشود الزامی است.(در زمان عملیات اطفاء حریق کنترل آن در اختیار آتش نشانان قرار گیرد)

18- راههای نفر رو در داخل پارکینگ های مکانیزه می بایست عرض حداقل برابر با 92 سانتی متر داشته باشد.

19- چنانچه به منظور دسترسی آتش نشانان داخل پارکینگ مکانیزه از شیب راه یا پله استفاده گردد باید حداقل عرض معادل 92 سانتی متر داشته باشد.

20- دورترین نقطه به پلکان دوربند و دودبند و یا محیط بیرون پارکینگ نباید مسیر پیمایش بیش از 120 متر داشته باشد و این در صورتی است که تمام قسمت های پارکینگ مکانیزه تحت پوشش شبکه بارنده تایید شده باشد.

21- ضروری است تمام طبقات پارکینگ توسط یک پلکان مستقل دارای شرایط ذکر شده ذیل قابل دسترس باشند.

21-1- دوربندی و دودبندی کامل

21-2- دارای سیستم تهویه

21-3- مجهز به سیستم روشنایی اضطراری با باطری به میزان حداقل 3 ساعت

22- درب های پلکان دسترسی در طبقات باید مقاومتی برابر با یک ساعت در برابر حریق داشته باشند و از پنجره های کوچک چشمی نیز برخوردار باشند.

23- پارکینگ های مکانیزه ای که بیش از 9 متر ارتفاع یا عمق دارند باید به آسانسور مخصوص آتش نشان مجهز باشند.

24- ایجاد سیستم ارتباطی دو سویه بین اتاق کنترل پارکینگ و آسانسور آتش نشان ضروری است.

25- سیستم اطفاء اتوماتیک آبی (Sprinkler) مطابق با NFPA13 در تمام قسمت های پارکینگ اجرا و در انواعی که فاقد سقف دائمی روی هر خودرو می باشند می توان از اسپرینکلرهای دیواری استفاده نمود.

26- نصب  سیستم اعلام حریق اتوماتیک و دستی مناسب و قابل اجرا با توجه به شرایط پارکینگ با استفاده از تجهیزات استاندارد و تایید شده ضروری است.

27- اجرای سیستم برق اضطراری در پارکینگ های مکانیزه ضروری است (مولد برق) این سیستم باید مولد پمپ های مربوط به شبکه بارنده، جعبه های آتش نشانی، آسانسور آتش نشان، سیستم اعلام حریق و سیستم تهویه دود و روشنایی اضطراری را تغذیه نماید.

28- علایم راهنما برای هدایت ایمن خودروها به قسمت تحویل خودرو، نصب گردد. همچنین محل پلکان اضطراری و موقعیت درب های آن می بایست به سهولت قابل تشخیص باشد.

29- به دلیل کاربرد فولاد در سازه پارکینگ های مکانیزه و ضعف ذاتی فولاد در برابر حرارت لازم است به منظور حفاظت سازه و حفظ یکپارچگی آن در زمان آتش سوزی، تمام قسمت های سازه به میزان  4 ساعت مقاوم سازی شود.

30- به هنگام بهره برداری و اخذ تاییدیه ایمنی از سازمان آتش نشانی، ارائه مدارک فنی، جدول محاسبات ضخامت پوشش ضد حریق، تاییدیه های کیفی معتبر، و فرم گزارش فنی مهندسین مجری که تایید کارفرما و شهرداری رسیده باشد الزامیست.

31- آن دسته از پارکینگ های مکانیزه که دارای سقف و کف ثابت هستند باید دارای حداقل 2 ساعت مقاومت حریق باشند.

32- در مواردی که عمق طبقات زیرزمین از 9 متر بیشتر می باشد (مبنای محاسبه از میانگین تراز زمین طبیعی معبر ورودی تا کف پائین تر طبقه باشد) ضروری است در طبقاتی که پایین تر از همکف قرار گرفته اند سیستم اطفاء اتوماتیک کف با سیستم های اطفاء خودکار مشابه، که قدرت اطفائی مناسب تری برای اطفاء حریق مواد گروه B داشته باشد، طراحی و نصب گردد.

33- در سیستم های بالابر و جابجایی خودروها سناریوی اجرایی و عملیاتی  برای انتقال خودرو  حریق زده به محل امن و تخلیه باید در نظر گرفته شود.

34- تمام نکات ایمنی در سیستم های الکتریکی اعم از محاسبات قطر و نوع هادی ها، فیوز ها، عایق ها، چراغ های سیگنال و ...  باید مطابق مقررات ملی ساختمان مبحث سیزدهم یا مقررات معتبر بین المللی انجام گردد. در هر صورت اجرای سیستم ارتینگ با مقاومت حداکثر 2 اهم در همه اجزای سیستم الکتریکی ضروری است.

35- نصب سیستم صاعقه گیر با استفاده از سیستم فعال و با رعایت استانداردهای مرتبط ابزامی می باشد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس :

021-26456533

021-26456536

ایمیل: info@fsmilad.ir

نشانی: تهران، بلوارمیرداماد، میدان مادر(محسنی)، خیابان سنجابی(بهروز)، خیابان شریفی، پلاک 10

 

آمار بازدید از سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
120
3507
1981220

Online (15 minutes ago):49

Your IP:35.172.233.215

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد نمایید:
captcha